Ako udržať pleť hydratovanú počas celého leta?

06.08.2021

Neopálená pokožka bola kedysi symbolom krásy a bohatstva. Neskôr sa však začalo hovoriť o bronzovej pokožke ako o symbole luxusného životného štýlu. Totižto v minulosti si nie každý mohol dovoliť dovolenku v trópoch, tá bola prístupná len pre zámožnejších obyvateľov. A čo dnes? Dnes sa slnečné žiarenie a jeho pôsobenie na našu pokožku spája predovšetkým s rizikom vzniku rakoviny kože. Už vieme, že slnečné žiarenie je síce prospešné, ale má aj odvrátenú stránku. Jednou z nich je aj vysúšanie pokožky, vďaka čomu môžeme pociťovať dehydratáciu pokožky, ktorá sa prejavuje pnutím, svrbením a tvorbou šupiniek. Ako si však počas leta udržať pokožku dostatočne hydratovanú aj bez toho, aby sme sa nutne museli vyhýbať slnečným lúčom? 

Suchá pleť = dehydrovaná pleť

Popravde, nie vždy toto pravidlo aj platí. Suchá pleť nemusí byť automaticky znakom dehydrovanej pleti. Suchá pleť vzniká predovšetkým v dôsledku nedostatočnej produkcie kožného mazu, ktorý by ju premasťoval a zvláčňoval. Kdežto dehydrovaná pokožka predstavuje stav, ktorý je zvyčajne následkom alebo nepriaznivým prejavom porušeného ochranného filmu pokožky. V jednoduchosti povedané, dehydrovaná pleť má problém udržať vodu vo vrchnej vrstve pokožky. Teda aj na pohľad mastná alebo normálna pleť môže byť dehydrovaná. 

Znaky dehydrovanej pleti

 • Rozšírené póry - hlavne v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada).
 • Mdlá pokožka - môže byť matná so sivým nádychom.
 • Na pohľad mastná, ale na pocit suchá - keď pokožka stráca hydratáciu, tak produkuje väčšie množstvo kožného mazu, aby si vytvorila bariéru a zabránila strate vody. Na povrchu je tak pokožka mastná, no vo vnútri je častokrát úplne vysušená.
 • Jemné linky alebo hlboké vrásky - pri dehydrovanej pokožke dochádza k prehlbovaniu vrások na tvári. S tým ruka v ruke prichádza aj predčasné starnutie a strata mladistvého vzhľadu.
 • Šupinky na povrchu pokožky - pri nedostatočnej hydratácii najčastejšie dochádza k tvorbe šupiniek a s nimi spojenému pocitu svrbenia a pnutia.

Príčiny dehydrovanej pokožky

Či už suchá alebo dehydrovaná pleť, nie je tak úplne spôsobená nedostatkom vody v tele, a teda aj v pokožke. Skôr než nedostatok vody môže byť príčinou nedostatok látok, ktoré udržujú pokožku hydratovanú. V tomto prípade je to skôr kolagén a kyselina hyalurónová. Okrem kolagénu je to aj vitamín C, ktorý podporuje tvorbu samotného kolagénu v organizme. Ďalej to sú ceramidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našej pokožke, no takisto ich môžete do pokožky dopĺňať. Hydratáciu ovplyvňujú aj ďalšie zložky, ktorých môžeme mať v tele nedostatok, čo sa prejaví práve dehydratáciou pokožky. Hovoríme predovšetkým o omega-3 a omega-6 mastných kyselinách, vitamíne A, železe či zinku.

Ďalšími príčinami vzniku dehydrovanej pokožky sú:

 • príliš časté čistenie pleti či pokožky,
 • používanie nevhodných prípravkov,
 • umývanie pokožky či tváre príliš horúcou vodou (tá rozpúšťa tuky z hydrolipidického filmu),
 • nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu,
 • dlhý pobyt v klimatizovaných miestnostiach,
 • nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie,
 • nedostatočný prísun vody (pitný režim).

Ako udržať pokožku hydratovanú?

Už pri prvých príznakoch by sme mali spozornieť a napiť sa, pretože najlepšia hydratácia je tá zvnútra. Samozrejme, vhodné je zvážiť aj svoje stravovacie návyky a celkový prístup k svojej pokožke, ktorá predstavuje najväčší orgán ľudského tela. Do starostlivosti je vhodné zaradiť intenzívne hydratačné prípravky, ako sú masky, séra, pleťové oleje či krémy, ktoré zabezpečia vlahu pokožky. Mnohé sú natoľko koncentrované, že dokážu do pleti dostať vysokú koncentráciu účinných látok, ktoré pleť vzpružia a "nabobtnajú". Odporúčame vyskúšať naše suché oleje, ktoré sú všestrannými pomocníkmi a v žiadnej kúpeľni sa nestratia.

V žiadnom prípade nepoužívajte prípravky s obsahom alkoholu! Alkohol pokožku vysúša a zbavuje ju kožného mazu. Vyhovujúce sú skôr prípravky určené na obnovu hydrolipidického filmu na pokožke.

Zdroj foto (úvodná fotka): freepik.com