Atopický ekzém (dermatitída) u bábätiek a detí: Ako im pomôcť?

22.05.2022

Pod pojmom ekzém si mnohí predstavia začervenanie pokožky a jej svrbenie, ktoré je nepríjemné pre dospelého človeka, nieto pre dieťa či novorodenca. Ekzém je však všeobecné pomenovanie pre skupinu stavov, ktoré spôsobujú práve spomínané začervenanie kože, svrbenie a zápal.

Štatistiky uvádzajú, že týmto kožným problémom trpia milióny detí po celom svete. Existuje však niekoľko druhov, resp. typov ekzémov. Najčastejšie sa stretávame s atopickým ekzémom (známom aj ako atopická dermatitída), kontaktnou dermatitídou a seboroickou dermatitídou (seborea).

Najmä atopický ekzém sa objavuje do prvých šiestich mesiacov až do 5 rokov života dieťaťa. Toto kožné ochorenie nie je nákazlivé. Za jeho vznik môžu mnohé rôzne faktory. 

Aké sú príčiny a spúšťače atopického ekzému u detí?

Atopický ekzém je považovaný prevažne za dedičné ochorenie. Ak sa vo vašej rodine táto anamnéza vyskytla, je viac-menej pravdepodobné, že sa prejaví aj u vášho dieťatka - obzvlášť, ak s ekzémom bojujete aj vy.

Dokonca existuje aj istá súvislosť medzi alergiou, astmou, sennou nádchou a atopickým ekzémom. Výskumami bolo preukázané, že ak jeden alebo obaja z rodičov trpia alergiami a ďalšími spomínanými ochoreniami, riziko vzniku atopického ekzému u detí je vyššie.

Jednou z príčin vzniku tohto kožného ochorenia je život v meste, respektíve v oblasti, kde je intenzita znečisťujúcich látok vyššia. Práve všetok smog, alergény a ďalšie látky v ovzduší majú negatívny vplyv na pokožku. 

Príznaky atopickej dermatitídy u dojčiat

Prvé príznaky sa môžu prejaviť v 2 až 3 mesiacoch života bábätka. Obvykle atopická dermatitída nastupuje náhle a prejavuje sa suchými ložiskami na pokožke. Šupinky sa môžu olupovať a svrbieť, čo sa u dieťatka prejaví roztržitosťou, plačom, nespokojnosťou a pod.

U dojčiat sa suché ložiská objavujú najmä na lícach a na temene hlavy. Zriedka aj v oblasti zadočka, no v tomto prípade môžeme hovoriť o plienkovej dermatitíde. 

Príznaky atopickej dermatitídy u detí

To, že sa atopický ekzém neprejavil u bábätiek ešte neznamená, že sa už nemusí objaviť vôbec. V dôsledku rôznych faktorov môže k jeho rozvoju dôjsť aj po druhom roku života dieťaťa. Objaviť sa môže náhle, a to v podobe ložísk kdekoľvek na tele. Obvykle sú zasiahnuté lakťové a podkolenné jamky, zápästia, členky a krk.

Medzi príznaky môžeme zaradiť:

  • svrbenie pokožky,
  • začervenanie (zapálenie) pokožky,
  • mokvanie a krvácanie pokožky.

Starostlivosť o atopickú pokožku dieťaťa

Starostlivosť či liečba atopickej pokožky u dieťaťa bude závisieť od príznakov, veku a celkového zdravotného stavu dieťaťa. Na atopický ekzém neexistuje žiaden liek, ktorý by ho úplne vyliečil. Liečba je zameraná skôr len na zmiernenie príznakov, ako je svrbenie a zápal, rovnako na zvlhčenie pokožky a zabránenie vzniku infekcie. 

Medzi všeobecné odporúčania môžeme zaradiť:

  • Vyhýbanie sa dráždivým látkam, ktoré by atopický ekzém zhoršovali - odporúča sa pokožku nechať dýchať a neprekrývať umelými látkami.
  • Pri kúpaní detí by sa nemali používať žiadne sprchové gély ani iné prípravky. Odporúča sa pridať do vody pár kvapiek mlieka alebo detského oleja, ktorý bráni vysúšaniu pokožky a zároveň ju upokojuje. Ak už budete nejaký prípravok voliť, tak siahnite po jemných prípravkoch, ktoré sú odporúčané dermatológmi.
  • Pravidelne strihajte nechty bábätka i dieťaťa, aby ste predišli poškriabaniu, ktoré by mohlo spôsobiť vznik zápalu a infekcie.
  • Pri prejavoch dermatitídy sa odporúča natierať pokožku dieťaťa hydratačnými prípravkami.