Avokádový olej v kozmetike: Aké sú jeho účinky a prečo si ho zamilovať?

02.02.2022

Od doby, čo sa o ňom začalo hovoriť ako o zdravom ovocí, ktoré sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička, jeho popularita stúpla. Dokonca si trúfame povedať, že možno aj u vás hrá nemalú rolu vo vašom každodennom živote. Či už si doprajete guacamole alebo s ním varíte, jeho využitie nie je ani zďaleka obmedzené. Ukázalo sa totižto, že avokádový olej je rovnako pôsobivý, keď sa používa zvonka, ako keď sa používa zvnútra. A ak sa o avokáde hovorí ako o magickom ovocí, tak potom avokádový olej možno považovať za magickú "šťavu," ktorú odporúčajú používať aj dermatológovia. 

Prečo si avokádový olej zamilovať?

Avokádový olej je skvelý na varenie chutných a zdravých jedál. Je výborným zdrojom antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, minerálov a vitamínov. Napadlo vám však niekedy použiť tento olej aj na ozdravenie a upokojenie pokožky?

Predpokladá sa, že avokádový olej má množstvo výhod aj pre našu pokožku. V prvom rade môžeme povedať, že patrí medzi hydratačné oleje, ktoré našej pokožke dodávajú vlahu a hydratáciu v pokožke uzamykajú. Antioxidanty a protizápalové látky obsiahnuté v avokádovom oleji pomáhajú pokožke zostať hladkou, silnou a elastickou. Medzi ďalšie účinky avokádového oleja patrí:

 • upokojenie svrbivej pokožky,
 • hydratácia a zacelenie popraskanej pokožky,
 • ochrana pokožky pred UV žiarením,
 • hydratácia a zvlhčovanie pokožky,
 • zmierňuje zápalové procesy na pokožke (napr. pri ekzéme, psoriáze,...),
 • pomáha predchádzať vzniku akné,
 • urýchľuje hojenie rán,
 • poskytuje úľavu slnkom spálenej pokožke,
 • zmierňuje známky starnutia.

Avokádový olej má navrch v tom, že je účinný aj bez ohľadu na to, či ho používate samostatne alebo ho kombinujete s iným prostriedkom, napríklad vašim obľúbeným pleťovým krémom. Dokonca sa avokádový olej často používa ako nosný olej pri zriedení esenciálnych olejov používaných na ošetrenie pokožky. Za účinky avokádového oleja môžeme vďačiť predovšetkým zložkám, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Ide najmä o mastné kyseliny (kyselina linolová, kyselina olejová), betakarotén a vitamíny (A, D, E). 

Ako používať avokádový olej?

Avokádový olej získavaný, ako inak, z avokáda, pomáha pokožke mnohými spôsobmi, preto môžeme povedať, že má aj všestranné využitie. Pokojne si ho môžete pridať do pleťovej masky, zmiešať s pleťovým krémom alebo aplikovať priamo na pokožku.

 • Avokádový olej na popraskanú pokožku - po kúpaní vmasírujte do pokožky dostatočné množstvo avokádového oleja. Pár kvapiek však môžete pridať aj do samotného kúpeľa na zjemnenie pokožky.
 • Hydratačný olej na tvár - aj v tomto prípade bude postačujúce, ak avokádový olej vmasírujte do pleti. Poprípade si môžete vyrobiť domáci olej, ktorý zároveň bude riešiť vaše problémy s pleťou. Zmiešajte 2/3 avokádového oleja, 1/3 mandľového oleja a pár kvapiek esenciálneho oleja. Esenciálny olej vyberajte v závislosti od typu pleti a problému, ktorý chcete riešiť.
 • Domáca maska na tvár - zrelé avokádo nakrájajte a pridajte k nemu pár kvapiek avokádového oleja. Popučte vidličkou a poriadne vymiešajte, aby vám vznikla pasta. Tú naneste na tvár a nechajte pôsobiť 15 minút. Masku zmyte vlažnou vodou a pleť následne ošetrite krémom.

Treba počítať s tým, že avokádový olej je trochu mastnejší, preto môže na pokožke zanechať mastný film, ktorý nemusí byť úplne každému po vôli. To však platí najmä v prípade, že sa rozhodnete použiť čistý avokádový olej na ošetrenie pokožky. Nezabudnite však na základné pravidlo, akýkoľvek olej by mal byť aplikovaný na vlhkú pokožku, aby sa dokázal naviazať na čiastočky vody a preniknúť tak aj do hlbších vrstiev. Pre tých, ktorí nemajú radi mastný film na pokožke a neradi čakajú, kým sa olej úplne vsiakne, sú ideálne MELEM pleťové a telové prípravky s avokádovým olejom. V našej ponuke nájdete všetko potrebné na ošetrenie vašej pokožky. Odporúčame vyskúšať sprchový gél a rovnako tak aj telové mlieko či krém s obsahom avokádového oleja.