Levanduľa v kozmetike – ako prospieva našej kráse?

31.08.2021

Upokojujúca vôňa a oku lahodiaca kvetina, ktorá dozaista poteší každú ženu (možno aj muža). Jej účinky boli objavené už pred viac ako 2000 rokmi a stále na ne nedáme dopustiť ani v dnešnej dobe. Liečivé účinky levandule objavili už Rimania, ktorí ju využívali ako prírodné antiseptikum. Dokonca sa v danej dobe ujala aj ako prírodný repelent či upokojujúca prísada do kúpeľa. Rimania sú dokonca považovaní za jej priekupníkov, nakoľko ako prví objavili účinky tejto rastlinky s fialovými kvetmi. Levanduľu a predovšetkým levanduľový olej využívali pri bolestiach hlavy, problémoch s trávením, ale aj pri kožných problémoch.

Nielen samotní Rimania objavili túto zaujímavú rastlinu, ktorá nesie oficiálne pomenovanie levanduľa lekárska. Dávno po nich si účinky tejto rastliny zamilovala aj kráľovná Viktória. Údajne počas jej éry sa levanduľa používala na umývanie stien a nábytku. Pridávala sa do parfumov, mydiel, no aj domáca levanduľová medicína našla svoje uplatnenie. 

Levanduľa v dnešnej dobe

Bola obľúbená v minulosti, no aj dnes sa stále využíva, a to predovšetkým pri problémoch s nespavosťou, depresiami či úzkosťou. Takisto je skvelým bojovníkom so stresom či únavou a vyčerpanosťou. Svoje blahodarné účinky preukazuje aj vo svete kozmetického priemyslu, nakoľko ani jej účinky na našu pokožku či vlasy nie sú zanedbateľné. 

Účinky levandule lekárskej:

  • pomáha pri kožných ochoreniach, ako je akné, ekzém či lupienka,
  • je nápomocná pri poraneniach kože - pri popáleninách, rezných ranách a pod.,
  • zmierňuje podráždenie a začervenanie pokožky,
  • zlepšuje prekrvenie pokožky a tým pomáha minimalizovať vrásky,
  • silne koncentrované pleťové tonikum pomáha zjednotiť tón pleti,
  • zmierňuje vypadávanie vlasov.

Levanduľa sa v alternatívnej medicíne a v kozmetickom priemysle používa aj vďaka jej antioxidačným, antimikrobiálnym, antiseptickým, protizápalovým, hojivým a regeneračným účinkom. Cenený je aj levanduľový olej, ktorý si našiel svoje stabilné a čestné miesto práve v kozmetike. 

Levanduľový olej

Olej z levandule môžete zohnať v lekárni, no vo veľkej miere aj v kozmetických prípravkoch s obsahom levandule alebo si ho pokojne môžete aj sami vyrobiť. Stačí sušené kvety levandule nasýpať do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a zaliať kvalitným olejom podľa vlastného výberu (olivový, mandľový, argánový,...). Nádobu uzavrite a pretrepte, aby sa levanduľa s olejom spojila. Postavte na slnečné miesto a nechajte aspoň 6 týždňov lúhovať. Následne preceďte cez gázu a používajte na povrchové ošetrenie pokožky.

Takýto levanduľový olej sa odporúča používať pri akné, na liečbu drobných poranení pokožky či na vyhladenie jaziev na tele. Levanduľový olej dokonca údajne podporuje produkciu kolagénu, a tým pomáha minimalizovať vrásky. Neváhajte a vyskúšajte aj našu pleťovú a telovú kozmetiku MELEM s obsahom extraktov z levandule a levanduľového oleja. 

Zdroj foto: pexels.com

Click here to edit...