Rôzne druhy dezodorantov – ktorý je najlepší?

28.04.2021

Pri výbere pleťovej kozmetiky dokážeme stráviť hodiny na internete alebo desiatky minút v drogérii len pre to, aby sme pre svoju pleť vybrali to najlepšie. Popravde, používame veľké množstvo prípravkov, ktoré zabezpečujú rozjasnenie pleti, jej vyčistenie a celkové skrášlenie, ale len málo z nás si uvedomuje, že aj pre naše podpazušie by sme mali vybrať správny prípravok. Totižto rôzne dezodoranty s odlišnými účinkami nemusia vyhovovať úplne všetkým. Niekto nedá dopustiť na antiperspirant v spreji, zatiaľ čo iní dávajú prednosť tuhej forme dezodorantu. Páni zväčša hľadajú dezodoranty so silnými účinkami, vďaka ktorým dokážu skrotiť potenie a zamedziť tak nepríjemnému zápachu. Dámy však zväčša dávajú prednosť jemnejším dezodorantom s formulou pre citlivú oblasť podpazušia. 

Ako dezodoranty fungujú?

Na pokožke nášho tela sa prirodzene nachádzajú rôzne baktérie. Avšak, ak sú na pokožke prítomné isté druhy baktérií, ktoré reagujú na bielkoviny nachádzajúce sa v pote, vznikne štipľavá vôňa, ktorú my spájame s telesným pachom. A práve to je dôvod, prečo dezodoranty používame. Tie totižto obsahujú zložky, ktoré eliminujú tieto baktérie a zároveň osviežujú oblasť podpazušia po dobu niekoľkých hodín. Isté druhy dezodorantov dokonca obsahujú aj dobré baktérie, tzv. probiotiká, ktoré "konzumujú" baktérie spôsobujúce zápach.

Dezodoranty navyše môžu obsahovať rôzne prísady, ktoré pokožku v podpazuší rozmaznávajú, zvlhčujú a zahaľujú do príjemnej vône. Platí, že dezodorant môžete aplikovať kdekoľvek na tele, predovšetkým tam, kde potné žľazy produkujú najviac potu (podpazušie, chodidlá, slabiny, hrudník a pod.)

Základné druhy dezodorantov

Platí, že dezodoranty môžu mať rôznu formu, ale aj účinky. Ich účinnosť však závisí predovšetkým od ich formulácie - niektoré sú určené pre citlivú pokožku, iné na ochranu pred potom po dobu 24-hodín (niektoré majú aj dlhšiu účinnosť), no na trhu sú dostupné aj dezodoranty pre športovcov a pod.

  • Dezodorant v spreji - pohodlná aplikácia je to, čo charakterizuje tento typ dezodorantu. Ide v podstate o číru tekutinu, ktorú stačí pretrepať a nastriekať do oblasti podpazušia z určitej vzdialenosti. Tento aerosól vytvára v podpazuší ochrannú vrstvu, ktorá pomáha maskovať nepríjemný zápach.
  • Roll-on dezodorant - nazývaný tiež aj ako tekutý dezodorant sa vďaka svojej forme a konzistencii ľahko kĺže po pokožke, vďaka čomu je ideálny pre citlivú pokožku. Tento druh dezodorantu je častokrát účinnejší než vyššie uvedený typ dezodorantu, pretože má vodný základ, vďaka čomu sa ľahšie absorbuje do pokožky. Jeho výhodou je aj fakt, že je spratnejší a ideálny aj na cesty.
  • Gélový dezodorant - podobá sa vyššie uvedenému dezodorantu, avšak má hustejšiu gélovú konzistenciu, preto môže trvať dlhší čas, než na pokožke zaschne. Jeho výhodou je zväčša otočný číselník, vďaka ktorému si z balenia uvoľníte potrebné množstvo dezodorantu na jednu aplikáciu.
  • Tuhý dezodorant - v podstate ide o akési jemné tuhé mydlo, ktoré sa s ľahkosťou kĺže po podpazuší a pokožku tak osviežuje a chráni pred potením.

Podľa čoho si teda vybrať dezodorant pre seba? V podstate je len na vás, po akom siahnete a čo preferujete. Pri výbere vy ste však mali zohľadniť nielen samotné účinky dezodorantu, ale aj jeho zloženie, poprípade vôňu. 

Click here to edit...