Starostlivosť o pleť u mužov: Je v niečom iná než u žien?

11.05.2022

Čo sa týka starostlivosti o pánsku pleť, muži to už tradične udržiavajú na jednoduchej úrovni. Zväčša si na krémovaní tváre a jej pravidelnom čistení nedávajú až tak záležať. Vystačia si s jedným produktom, ktorý má označenie 3v1 alebo 5v1 a ten používajú na všetko. Proste, sú nenároční a v tomto úplne jednoduchí. Nemajú žiadne náročné požiadavky na krémy, ako ženy, ktoré používajú množstvo rôznych pleťových prípravkov a zostavujú si svoju vlastnú 7-krokovú alebo 10-krokovú rutinu. Áno, dá to zabrať, ale pre krásu všetko!

Aby sme však všetkých pánov nehádzali do jedného vreca, v dnešnej dobe sa rozvíja trend, kedy aj muži túžia po zdravšej a mladšie vyzerajúcej pleti, preto sú ochotní podstúpiť aj rôzne kozmetické procedúry. A hoci existujú kľúčové rozdiely medzi mužskou a ženskou pokožkou (napr. mužská je hrubšia a odolnejšia), základy starostlivosti o pleť ostávajú rovnaké. 

Typy pleti - základné rozdelenie

  • Normálny typ pleti - pokožka dokáže tolerovať produkty určené na jej starostlivosť bez akýchkoľvek nepriaznivých výsledkov.
  • Suchý typ pleti - na niektorých miestach sa môžu vytvárať šupinky, pokožka môže byť začervenaná a náchylnejšia na vznik ekzému.
  • Citlivá pleť - akékoľvek prípravky jej spôsobujú problémy v podobe vyrážok, začervenania, pálenia, svrbenia a pod. K tomuto typu pleti je potrebné pristupovať šetrne, oplatí sa tiež vyhýbať rôznym experimentom, napr. s domácimi pleťovými maskami.
  • Mastná pleť - nadprodukcia kožného mazu spôsobuje, že sa pleť leskne a rýchlo mastí. Tento typ pleti je náchylný na vznik akné.

Tipy dermatológov pre starostlivosť o mužskú pleť

  • INGREDIENCIE - prípravky určené na starostlivosť o vašu pleť si vyberajte v závislosti od typu pleti. Ak sa vám na tvári tvorí akné, voľte nekomedogénne a čistiace prípravky (neupchávajú póry). Keď máte citlivú pleť, dermatológovia odporúčajú siahnuť po neparfumovaných produktoch (nespôsobujú podráždenie).
  • UMÝVANIE TVÁRE - nepoužívajte bežné mydlo, pretože obsahuje drsné zložky, ktoré môžu pokožku vysušovať. Odporúča sa siahnuť po jemných čistiacich prípravkoch a ich následné opláchnutie vlažnou vodou.
  • HOLENIE - dávajte si pozor na techniku holenia. Pred holením si naparte tvár, aby vám fúzy zmäkli a pri holení si v žiadnom prípade tvár nenaťahujte. Použite krém na holenie a hoľte sa v smere rastu chĺpkov, aby ste predišli podráždeniu. Posvieťte si aj na žiletku či svoj holiaci strojček - ak vám spôsobujú podráždenie, radšej ich vymeňte.
  • HYDRATÁCIA - nepodceňujte výber hydratačných pleťových krémov. Tie dodávajú pleti potrebnú vlahu, znižujú výskyt jemných vrások a pleť na pohľad prejasňujú a omladzujú. Vyskúšajte napríklad Melem Men Mayday krém na telo a tvár anti-age.
  • SPF - vždy, keď ste vonku a ste vystavení slnečnému žiareniu, chráňte svoju pokožku i tvár ochrannými krémami. Tie vás ochránia pred vznikom vrások, stareckých škvŕn, dehydratáciou pokožky a predovšetkým pred rakovinou. Pre najlepšiu ochranu používajte vodoodolný opaľovací krém s SPF minimálne 30. Nezabudnite ním natrieť tvár, ale aj uši, krk a všetky časti tela, ktoré nemáte pred slnkom chránené oblečením.

Pleť každého muža je iná a v starostlivosti o ňu neexistuje "jeden meter pre všetkých". Ak nepoznáte typ svojej pleti, obráťte sa na odborníkov, ktorí vás s diagnostikou vašej pleti pomôžu. 

Zdroj foto - úvodná fotka: freepik.com/drobotdean