Toto je prevencia nielen proti zabúdaniu !

02.02.2020

Mandle môžete použiť pri pečení alebo chrumkať len tak samotné. Tieto orechy sú však nielen chutné, ale aj plné živín, ktoré prospievajú nášmu telu. Pre svoje priaznivé účinky na pokožku a vlasy našli svoje uplatnenie aj v kozmetike. Ešte viac o mandliach sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo v sebe skrývajú mandle

Mandle obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Môžete ich pokojne konzumovať ako zdravú náhradu za sladkosti. V mandliach nájdete mononenasýtené tuky, bielkoviny a sacharidy. Z vitamínov sú bohato zastúpené vitamíny A, B, E a betakarotén. Pravidelná konzumácia dodá vášmu telu tiež kyselinu listovú, zinok, železo, vápnik, horčík, meď, selén, fosfor, sodík, mangán a draslík. Nie nadarmo sa o mandliach hovorí, že sú najzdravšie spomedzi všetkých orechov.

Účinky mandlí a ich prínos pre ľudské telo

Množstvo obsiahnutých výživných látok a vlákniny vplýva aj na naše zdravie. Mandle:

  • upokojujú žalúdok, zlepšujú trávenie a činnosť čriev,
  • vďaka obsahu horčíka a iných stopových prvkov upokojujú nervový systém a znižujú napätie spôsobené stresom,
  • podporujú činnosť mozgu a chránia pred Alzheimerovou chorobou,
  • zlepšujú sústredenie,
  • slúžia na prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, rakovinou a diabetom typu 2,
  • znižujú hladinu cholesterolu,
  • regulujú hladinu cukru v krvi,
  • zlepšujú imunitu.

Mandle oceníte aj pri problémoch s nadváhou. A to nie len preto, že vás zasýtia a znížia pocit hladu. Vďaka celkovému prínosu pre zdravie pomáhajú zlepšiť fyzickú kondíciu. Mononenasýtené tuky okrem toho pomáhajú v chudnutí.

Mandle v kozmetike

Mandle našli svoje využitie aj v kozmetike. Pôsobia priaznivo na pokožku, vlasy a nechty. Olej z mandlí využijete na masáže alebo do kúpeľa. Po takomto kúpeli sa budete cítiť osviežená a oddýchnutá.

Kozmetika s obsahom mandlí okrem toho upokojuje podráždenú a začervenanú pokožku. Je preto vhodná na citlivú pleť. Suchej pleti poskytuje hĺbkovú hydratáciu a osvieženie, premastí ju a dodá jej dostatočnú výživu.

Mandle sú vhodné tiež pre mastnú pleť. Napriek vysokému obsahu tukov ju nepremastia, ale vyživia. Sú vhodnou zložkou do krémov na akné. Rozpúšťajú maz v upchatých póroch, pomáhajú ich čisteniu a upokojujú pleť. A využijete ich aj ako prírodný peeling.

Mandle proti vráskam aj pre deti

Tu sa pozitívne účinky mandlí na pokožku nekončia. Tieto orechy napínajú, zjemňujú a zvláčňujú pleť. Krém s obsahom mandlí môžete používať na tvár, krk aj dekolt. Účinné látky okrem toho podporujú rast nových buniek a regeneráciu pokožky.

Mandle sa využívajú aj pri výrobe kozmetiky pre deti. Detskú pokožku nie len vyživujú ale aj upokojujú. Výhodou je tiež to, že nespôsobujú alergické reakcie.