Toto je prevencia nielen proti zabúdaniu !

Mandle môžete použiť pri pečení alebo chrumkať len tak samotné. Tieto orechy sú však nielen chutné, ale aj plné živín, ktoré prospievajú nášmu telu. Pre svoje priaznivé účinky na pokožku a vlasy našli svoje uplatnenie aj v kozmetike. Ešte viac o mandliach sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čo v sebe skrývajú mandle

Mandle obsahujú množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Môžete ich pokojne konzumovať ako zdravú náhradu za sladkosti. V mandliach nájdete mononenasýtené tuky, bielkoviny a sacharidy. Z vitamínov sú bohato zastúpené vitamíny A, B, E a betakarotén. Pravidelná konzumácia dodá vášmu telu tiež kyselinu listovú, zinok, železo, vápnik, horčík, meď, selén, fosfor, sodík, mangán a draslík. Nie nadarmo sa o mandliach hovorí, že sú najzdravšie spomedzi všetkých orechov.

Účinky mandlí a ich prínos pre ľudské telo

Množstvo obsiahnutých výživných látok a vlákniny vplýva aj na naše zdravie. Mandle:

  • upokojujú žalúdok, zlepšujú trávenie a činnosť čriev,
  • vďaka obsahu horčíka a iných stopových prvkov upokojujú nervový systém a znižujú napätie spôsobené stresom,
  • podporujú činnosť mozgu a chránia pred Alzheimerovou chorobou,
  • zlepšujú sústredenie,
  • slúžia na prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, rakovinou a diabetom typu 2,
  • znižujú hladinu cholesterolu,
  • regulujú hladinu cukru v krvi,
  • zlepšujú imunitu.

Mandle oceníte aj pri problémoch s nadváhou. A to nie len preto, že vás zasýtia a znížia pocit hladu. Vďaka celkovému prínosu pre zdravie pomáhajú zlepšiť fyzickú kondíciu. Mononenasýtené tuky okrem toho pomáhajú v chudnutí.

Mandle v kozmetike

Mandle našli svoje využitie aj v kozmetike. Pôsobia priaznivo na pokožku, vlasy a nechty. Olej z mandlí využijete na masáže alebo do kúpeľa. Po takomto kúpeli sa budete cítiť osviežená a oddýchnutá.

Kozmetika s obsahom mandlí okrem toho upokojuje podráždenú a začervenanú pokožku. Je preto vhodná na citlivú pleť. Suchej pleti poskytuje hĺbkovú hydratáciu a osvieženie, premastí ju a dodá jej dostatočnú výživu.

Mandle sú vhodné tiež pre mastnú pleť. Napriek vysokému obsahu tukov ju nepremastia, ale vyživia. Sú vhodnou zložkou do krémov na akné. Rozpúšťajú maz v upchatých póroch, pomáhajú ich čisteniu a upokojujú pleť. A využijete ich aj ako prírodný peeling.

Mandle proti vráskam aj pre deti

Tu sa pozitívne účinky mandlí na pokožku nekončia. Tieto orechy napínajú, zjemňujú a zvláčňujú pleť. Krém s obsahom mandlí môžete používať na tvár, krk aj dekolt. Účinné látky okrem toho podporujú rast nových buniek a regeneráciu pokožky.

Mandle sa využívajú aj pri výrobe kozmetiky pre deti. Detskú pokožku nie len vyživujú ale aj upokojujú. Výhodou je tiež to, že nespôsobujú alergické reakcie.