Vaša pleťová rutina potrebuje mandľový olej – prečo?

28.05.2022

Mandľové mlieko sa stalo trendovou záležitosťou, ktorú si mnohí z nás pridávajú do raňajkovej kaše alebo do „latéčka," na ktorom si radi pochutnáme hneď ráno alebo pred obedom. Mandle sú totižto už dlhšiu dobu označované ako zdravé a odborníci ich odporúčajú konzumovať všetkým, ktorí dbajú na zdravý životný štýl. Majú množstvo účinkov, ktoré sa postupne prenášajú aj do starostlivosti o pleť, pokožku či vlasy.

Skvelým pomocníkom sa teda stáva aj mandľový olej, ktorý je známy svojimi výživnými vlastnosťami a je prítomný vo všetkých druhoch produktov starostlivosti o pleť - od hydratačných krémov cez balzamy na pery až po vlasové prípravky. Je chválený zo všetkých strán, ale prečo ho vôbec vyskúšať a zaradiť aj do svojej rutiny?

Čo je mandľový olej?

Keď sa hovorí o mandľovom oleji, je potrebné rozlišovať medzi dvomi základnými druhmi:

  • horký mandľový olej - má silnú arómu a najčastejšie sa používa v aromaterapii a pri masážach tela. Je vhodný na starostlivosť o pokožku, avšak nie je vhodný na vnútorné použitie. Pri vnútornom užívaní môže pôsobiť toxicky a spôsobovať mnohé zdravotné problémy. Získava sa z mandlí zo stromu Prunus amygalus amara.
  • sladký mandľový olej - získava sa zo sladkých mandlí. Bežne sa používa ako prísada do produktov starostlivosti o pleť i vlasy. Získava sa z plodov mandľového stromu Prunus amygalus dulcis pochádzajúceho z Ázie či Stredného východu.

Ak teda hovoríme o pozitívnych účinkoch mandľového olej, tak najčastejšie ide o olej zo sladkých mandlí. Jeho výhody však nekončia iba pri pleti. Mnohými výskumami bolo preukázané, že mandľový olej disponuje protizápalovými účinkami a vlastnosťami, ktoré podporujú imunitný systém. Opomenúť nesmieme ani kardiovaskulárne benefity, pričom mandľový olej zlepšuje hladinu cholesterolu v tele. 

Kozmetické účinky mandľového oleja

Mandľový olej je bohatý na vitamín D, vitamín E a ďalšie minerály, ktoré pomáhajú upokojiť pokožku, chránia ju pred podráždením a dokonca aj pred poškodením vplyvom UV žiarenia. Tento olej tiež pomáha obnoviť kožnú bariéru a zlepšiť hydratáciu pokožky.

  • Zmierňuje podráždenie pokožky - uľavuje od pocitov svrbenia, zmierňuje opuchy a je nápomocný aj pri kožných problémoch, ako je psoriáza alebo ekzém.
  • Upokojuje zápal - je vhodný aj pre aknóznu pleť, na ktorej pomáha zmierňovať zápaly.
  • Omladzujúce účinky - pomáha pleť zvlhčovať, a tým prispieva k jej omladeniu. Pretože len dostatočne vyživená pleť dokáže odolávať príznakom starnutia, ako sú jemné línie či vrásky.
  • Vyrovnáva tón pleti - zjednocuje tón pleti, vďaka čomu pleť pôsobí jednotne a na pohľad zdravo a žiarivo.
  • Ochrana pred slnkom - mandľový olej dokáže blokovať pôsobenie UV žiarenia, čím ju pomáha chrániť pred spálením. Pozor, mandľový olej nenahrádza SPF faktor! Je však ideálne kombinovať ho s opaľovacími krémami.
  • Redukuje strie a predchádza ich vzniku - mandľový olej sa odporúča na natieranie bruška v období tehotenstva, aby "tehuľky" predišli striám a popraskaniu pokožky. Tiež sa odporúča aj na zmiernenie strií, ktoré sa na pokožke nachádzajú.
  • Hydratuje pokožku - napokon nevynecháme ani jeho výživné vlastnosti. Mandľový olej pomáha uzamknúť vlahu v pokožke a udržať ju tak hydratovanú na dotyk i na pocit počas celého dňa.

Pre koho je mandľový olej vhodný a kto by sa mu mal vyhnúť?

Vo všeobecnosti platí, že mandľový olej je vhodný na použitie pre každého, kto chce svoju pleť hydratovať, rozžiariť, omladiť a pod. Samozrejme, nielen svoju pleť, ale aj vlasy, ktorým rovnako dodáva potrebnú vlahu a zabezpečuje ich lesk a zdravie.

Keďže je nekomedogénny, je vhodný aj pre aknóznu, mastnú či zmiešanú pleť s rozšírenými pórmi. Zo všetkého najviac však prospeje suchej, citlivej a podráždenej pokožke či pleti.

Na druhej strane by ste sa tomuto oleju mali vyhnúť v prípade, že vám bola diagnostikovaná alergia na orechy. Ak si nie ste istí, vyskúšajte test znášanlivosti na zápästí - malé množstvo oleja naneste na zápästie a nechajte pôsobiť 24 hodín. Ak sa neprejaví žiadne začervenanie ani alergická reakcia, tak môžete mandľový olej bezpečne používať. 

Použitie mandľového oleja

Sladký mandľový olej je plný antioxidantov a mastných kyselín. Dokáže preniknúť hlboko do pokožky a poskytnúť vlasom i pokožke množstvo výhod. Nájsť ho môžeme predovšetkým v mydlách, pleťových vodách, balzamoch na pery, šampónoch a kondicionéroch, pleťových sérach a krémoch, rovnako tak aj v ďalších pleťových a telových prípravkoch.

My odporúčame Melem sprchovací gél s mandľovým olejom, ktorý je vhodný aj pre tú najnáročnejšiu a veľmi suchú pokožku. 

Zdroj foto - úvodná fotka:pixabay.com/sk/users/absandme