Viete aká rastlina sa skýva pod prezývkou "babské ucho"?

22.06.2020


                Je to šalvia lekárska - bylinka so zázračným účinkom na telo. Šalviu lekársku používali ako korenie a liečivú bylinku už v starovekom Egypte a Ríme. Na tieto účely ju používame dodnes. Tento nenápadný poloker však toho v sebe skrýva oveľa viac.

Malá rastlina - veľký zázrak

Šalvia lekárska je poloker vysoký 50 - 80 cm. Do našich zemepisných šírok sa dostala zo Stredomoria. Môžete si ju dopestovať doma alebo kúpiť sušenú. Šalvia obsahuje rastlinné kyseliny a silice (gáfor, tujón a cineol). Nájdete v nej aj stopové prvky ako magnézium a zinok a vitamíny A, B, C a E.

Ako využijete šalviu lekársku

Asi najznámejším využitím je šalviový čaj. Ochutený medom a citrónom je účinným pomocníkom v chrípkovom období. Šalvia lekárska má však aj iné priaznivé účinky:

  • Čaj zo šalvie pomáha pri tráviacich problémoch, akými sú bolesti žalúdka, hnačka alebo nadmerná plynatosť. Šalvia pomáha aj pri bolestiach žlčníka.
  • Ovar zo šalvie sa používa ako kloktadlo pri akútnych a chronických zápaloch hrdla. Kloktanie lieči zápal a pomáha zbaviť sa hlienu.
  • Pre svoje protizápalové účinky je šalvia lekárska vhodná aj na ošetrovanie ďasien pri paradentóze a na afty.
  • Využijete ju tiež na dezinfekciu a urýchlenie hojenia rán.
  • Šalvia pomáha proti nadmernému poteniu počas spánku, v puberte alebo klimaktériu.
  • Je prírodným antibiotikom - urýchľuje liečbu zápalu v tele.
  • Pri pravidelnom užívaní zlepšuje imunitu a prečisťuje krv.

Pri užívaní šalvie je však potrebné dodržiavať správne dávkovanie v množstve najviac dve šálky denne. Nadmerné užitie môže spôsobiť svalové kŕče a tachykardiu. Vnútorné používanie šalvie okrem toho nie je vhodné pre tehotné ženy.

Využitie šalvie v kozmetike

Pre svoje antiseptické a sťahujúce účinky sa stala šalvia lekárska súčasťou mnohých pleťových krémov. Je tiež súčasťou krémov a pleťových vôd na akné a problematickú pokožku. Pomáha liečiť zápal, dezinfikuje pleť a chráni ju pred baktériami.

Šalvia omladzuje pleť. Vďaka jej antioxidačným účinkom chráni pleť pred pôsobením voľných radikálov a spomaľuje jej starnutie. Čo ste možno nevedeli, táto bylinka je tiež častou zložkou krémov proti poteniu nôh.

Svieži dych a osviežujúci kúpeľ

Šalvia lekárska má veľmi príjemnú vôňu. Práve preto sa ešte aj dnes využíva ako korenina. Môžete ju využiť k mäsu a rybám. Pre svoju aromatickosť je tiež súčasťou prípravkov na dezinfekciu ústnej dutiny. Využijete ju aj v tom prípade, ak máte problémy so zápachom z úst.

Ak si kúpite vlasový šampón s obsahom šalvie, môžete očakávať postupný úbytok lupín. Šalvia okrem toho znižuje tvorbu mazu a dodá vám pocit sviežosti. Priaznivý účinok má tiež šalviový kúpeľ, ktorý vás zbaví napätia a stresu.