Ženské problémy „tam dole“ počas leta – ako im predísť?

25.05.2021

Leto si každý jeden rok užívame plnými dúškami. Nasávame vitamín D do zásoby, aby sme ho mali počas zimných mesiacov dostatok. Načerpávame energiu a predovšetkým si užívame dní strávené pri vode a chytáme letný bronz. Či už niekde pri bazéne s chlórovanou vodou, prírodnom jazere alebo pri mori - každý deň strávený na slnku si nesmierne vychutnávame. Nemyslíme na nič zle, len na relax, a to či má náš drink správnu teplotu. No niekedy si z dovolenky alebo z pobytu pri vode prinášame okrem príjemných zážitkov aj zdravotné problémy. Teplo, kúpanie, vlhko, odviazané dovolenkové sexuálne zážitky, no na druhej strane infekcia, mykóza a gynekologické ochorenia. Ako im počas leta predchádzať?

Ženské gynekologické problémy

Aspoň raz za život sa s nimi stretne každá žena. Niektoré si dokonca z dovolenky prinášajú aj takúto nepríjemnú spomienku v podobe bakteriálnej vaginózy, mykotickej infekcie, vaginálnej mykózy a pod. Spoločne ich môžeme zaradiť medzi gynekologické problémy, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný pocit svrbenia "tam dole," zapáchajúci výtok, opuch, podráždenie a celkové nepohodlie.

Prečo však k tomu dochádza? Príčinou je samotné leto! Počas leta sa totižto potíme vo vyššej miere, a to nielen v oblasti podpazušia, ale v podstate vo všetkých záhyboch tela a teplota v intímnych partiách je o niečo vyššia než zvyčajne. Dokonca je príčinou aj kúpanie v bazéne, mori, prírodnom jazere a pod. Ak si po kúpaní nechávajú ženy na sebe mokré plavky, v ktorých chytajú letný bronz, zvýšená vlhkosť a teplota v intímnych partiách spôsobuje premnoženie baktérii v pošve, čo prispieva k vzniku zdravotných problémov.

Prejavy gynekologických problémov

Každá žena by mala svoje telo poznať do úplného detailu a mala by mu aj načúvať. Telo nám totižto samo dokáže naznačiť, že sa niečo vymklo spod kontroly. V prípade zdravotných problémov týkajúcich sa intímnych partií, môžeme hovoriť o svrbení, pálení, začervenaní, výtoku a pod. Toto by mali byť pre každú ženu varovné signály na to, aby navštívila svojho gynekológa / gynekologičku. Bezbolestným sterom z pošvy dokáže gynekológ určiť zdravotný problém a nastaviť vhodnú liečbu. V niektorých prípadoch je vhodné vyskúšať aj voľnopredajné lieky či babské rady, ktoré zahŕňajú sedacie kúpele v bylinkových odvaroch. 

Prevencia je zárukou pohodlia v intímnych partiách

Ako sa hovorí, je najlepšie zdravotným problémom skôr predchádzať než ich potom hasiť. A to platí aj v prípade gynekologických problémov. Aby ste im predišli, tak by ste mali dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • počas leta noste vzdušné oblečenie, v ktorom sa nebudete potiť a pozor si dávajte aj na rôzne umelé materiály
  • po pobyte vo vode si plavky vyzlečte a neslňte sa v nich
  • pozor na dovolenkové sexuálne radovánky s neznámymi
  • namiesto syntetickej spodnej bielizne voľte bavlnenú, ktorá má lepšie absorpčné schopnosti (pri potení)
  • nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť o intímne partie - na obnovenie pH v pošve pomáhajú prípravky s obsahom kyseliny mliečnej. Voliť môžete buď gély alebo vlhčené obrúsky, ktoré môžete nosiť všade so sebou